Číslo bankovního účtu? Zapomeňte

Posílání peněz bankovním převodem budeme mít od příštího roku jednodušší. Nebude už nutné znát číslo účtu příjemce. Ani kvůli tomu stahovat žádnou speciální aplikaci.

V čem tedy bude bezhotovostní placení snazší?

V tom, že k převodu peněz na jiný účet vám od příštího roku bude stačit pouze číslo mobilního telefonu, které prostě zadáte místo dosud obvyklého čísla účtu. Je to projekt nazvaný platby na kontakt, který v rámci zjednodušení plateb připravila https://cbaonline.cz/ (ČBA) ve spolupráci s Českou národní bankou (ČNB).

Jak před časem uvedl Tomáš Hládek z ČBA, kopírováním nebo přepisováním čísla účtu často dochází k chybám, které banky musí následně řešit. Chybně zadané číslo účtu v lepším případě neexistuje, což podle něj umí systémy bank odhalit. Také se ale stává, že zadáním například nesprávného kódu banky peníze přijdou někomu jinému. Podle Tomáše Hládka by díky platbám na kontakt jednak mělo být takových omylů méně, navíc by celý proces měl přinést větší pohodlí klientům a také další urychlení platebního styku.

Nemáte na účtu dostatek peněz?

Pak se neváhejte obrátit na Fair Credit. Rádi vám pomůžeme vaši situaci vyřešit. Nabídneme vám:

  • Hotovostní Fajn půjčku, která poskytuje nová zvýhodnění!

Fajn půjčka je nově ještě výhodnější, mimo jiné nabízí 0% úrok, delší dobu splatnosti, navýšení jistiny či snížení splátek atd. Podrobnější informace najdete na našem webu. Jejím prostřednictvím vám půjčíme od 4000 Kč do 100 000 Kč, hotovost získáte ihned po uzavření smlouvy, přímo do svých rukou.

Půjčíme vám od 20 000 Kč do 150 000 Kč, půjčku vyřizujeme okamžitým převodem na váš bankovní účet.

Půjčíme vám do 10 000 Kč, navíc s první půjčkou budete mít úrok a RPSN 0 %!

Chci půjčku

 

Účty budou propojené s mobilními čísly

Zástupci ČBA vysvětlili, že platby na kontakt umožní existence registru čísel účtů spárovaných s mobilními čísly jejich majitelů. Banka odesílatele se po zadání platby s registrem spojí a na základě telefonního čísla příjemce získá číslo jeho bankovního účtu. Na ten pak platbu odešle.

K tomu, abyste tedy mohli posílat a přijímat platby jen na základě toho, že odesílatel zadá vaše mobilní telefonní číslo, popř. vy jeho, musíte dát v první řadě s registrací svého mobilního čísla. A současně být klientem banky do projektu zapojené. Podle informací ČBA z května letošního roku se jich zatím do realizace projektu přihlásilo devět a novou službu odstartují společně. Sice to nejsou všechny bankovní ústavy, nicméně jelikož jsou mezi nimi i ty největší, příležitost využívat platby na kontakt bude mít hned od začátku relativně hodně lidí.

budoucnu možná i mailem

Ale pozor, účast v tomto projektu bude jen na vašem rozhodnutí, platby na kontakt totiž nejsou náhradou současného systému. Důležité je, že podle zástupců asociace bude platba zabezpečená úplně stejně, jako když se posílá z účtu na účet. Službu půjde využívat jak přes mobilní tak i internetové bankovnictví, přičemž podle bank dává smysl hlavně v mobilní aplikaci.

A stejně jako u tzv. okamžitých plateb bude maximální výše transakce zastropována. Podle dostupných informací by si nastavení měly jednotlivé banky volit samy, ovšem společně dohodnuté maximum výše platby by neměly překračovat. V každém případě platby pomocí mobilního čísla jsou jenom začátek, do budoucna by se totiž systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování s číslem účtu, například o emailové adresy.

Další Finance a ekonomika