Bodový systém bude přísněji trestat vážné přestupky, vznikne i řidičák na zkoušku

Pokud Parlament schválí změny, které v minulých dnech posvětila vláda, řidiči se budou muset připravit na novinky v bodovém systému. Ty by měly platit od roku 2022.
Systém bodového hodnocení řidičů by se měl v první řadě o něco zjednodušit. Současná sedmibodová škála už nebude, nově se za přestupky budou ukládat dva, čtyři a šest bodů. Největší změna ale spočívá v tom, že vážné přestupky budou trestány oproti současnému stavu přísněji. A naopak za ty menší vás čeká i nižší postih. 

Hřešíte? Zaplatíte víc a bez papírů budete déle

Co to znamená konkrétně? Zbystřit by měli především piráti silnic. Za přestupky jako je jízda na červenou, vysoké překročení rychlosti, nepovolené vjetí na železniční přejezd, alkohol za volantem nebo třeba ujetí z místa nehody se zpřísňuje především peněžitý trest. Zatímco dnes například za jízdu pod vlivem alkoholu můžete dostat od 2500 do 20 tisíc korun, nově to bude od 7 do 25 tisíc. Za odmítnutí testu na přítomnost alkoholu vám dnes hrozí 25 až 50 tisíc, po novele zákona se připravte na 25 až 75 tisíc. Bude prodloužena i doba zákazu řízení kvůli vážnému prohřešku. Ze stávajících dvou let na tři roky. A navíc, horní hranici pokuty ve správním řízení bude možné zvýšit na dvojnásobek. A to tehdy, pokud svým přestupkem způsobíte dopravní nehodu. Pak si můžete odnést pokutu až 100 000 Kč.

Přehlednou tabulku s návrhem nového systému najdete na webu Ministerstva dopravy

Jak dodal ministr Karel Havlíček, zároveň by policisté měli mnohem přísněji sledovat a hlavně postihovat nedodržení bezpečné vzdálenosti. Zatímco dnes mohou tento přestupek trestat prakticky až tehdy, když dojde k nehodě, nově by měli mít tuto možnost už ve chvíli, kdy uvidí, že stanovenou minimální vzdálenost řidič nedodržuje.

Špatné parkování bez ztráty bodu

Současně s tím bude zákon benevolentnější k méně závažným porušením. Takže pokud třeba špatně zaparkujete, nerozsvítíte světla, zapomenete si doklady nebo překročíte rychlost o maximálně 10 km/h, nejenže nedostanete žádný „trestný“ bod, ale dokonce i zaplatíte méně. Horní hranice pokut se totiž sníží ze 2000 na 1500 korun. A policie má také možnost vyřešit tyto typy přestupků domluvou na místě.   

Řidičský průkaz na zkoušku

Novinkou také bude zavedení možnosti zabavení řidičského průkazu už při dosažení šesti trestných bodů, zatímco běžně je to až za dvanáct bodů. Tenhle Damoklův meč bude viset nad začínajícími řidiči do dvou let od získání řidičského průkazu.  Ministerstvo dopravy také chce, aby se na určitých značených dálničních úsecích zvedla maximální povolená rychlost na 140 kilometrů za hodinu. A informace o počtu bodů by měla být řidičům k dispozici v elektronické podobě. Novelu silničního zákona teď čeká projednávání v Parlamentu ČR. Pokud ten jej schválí, nový systém začne platit od začátku roku 2022.

 

Počet dopravních nehod neklesá

V České republice se nedaří dosáhnout snížení počtu dopravních nehod.  Každý rok při nich umírá přes 500 lidí a více než 2000 je těžce zraněno. Podle Ministerstva dopravy patřila ČR v roce 2019 s 58 usmrcenými na jeden milion obyvatel na 17. místo v evropské sedmadvacítce. V roce 2017 zemřelo na českých silnicích 502 lidí, v roce 2018 to bylo 565 osob a v loňském roce 547. V posledních dvou letech jen ekonomické ztráty z dopravní nehodovosti dosáhly 80 miliard korun.

Další Lifestyle