10 tipů jak se nezbláznit na home office

Někdy je třeba zůstat doma déle, než bychom si přáli. Co dělat, abyste si zachovali zdravý rozum, zvlášť pokud potřebujete odvádět i práci? Přinášíme vám deset tipů jak na to.

 1. Najděte si svůj pracovní kout.
 2. Pokud potřebujete doma pracovat, pokuste se najít v bytě místo, kde budete nejméně rušeni, a uspořádejte si ho co nejvíce podle svých potřeb. Zalézt si s notebookem do postele se sice může zdát lákavé, věřte ale, že toho uděláte mnohem míň.

 3. Chce to řád.
 4. Nastavte si pevný režim a dodržujte ho. Pracovat doma neznamená mít víc času na vaření a praní. Nenechte se rušit děním a stavem domácnosti. Vedle prokrastinace vám hrozí i to, že se práce nenápadně protáhne na celý den. Pevný režim je proto klíčový.

 5. Nejdřív práce, potom zábava.
 6. Oddělte pracovní a osobní život, nejlépe nějakým výrazným předělem, jako je vyvenčení psa, nákup nebo příprava večeře. Pak už se k práci nevracejte, pokud to není nezbytně nutné.

 7. Převlečte se z pyžama!
 8. Možná se to zdá komické, ale když hned ráno zasednete k počítači, může se vám stát, že budete ještě v pět hodin odpoledne bez snídaně a vyčištěných zubů. Potvrdí vám to každý, kdo má zkušenosti s režimem home office. Proto proveďte hned po probuzení veškerou hygienu a převlečte se, jako byste šli do práce. Kravatu a lodičky můžete vynechat.

 9. Udržujte pořádek, hlavně na pracovním stole.
 10. Jedině tak vás nebudou z práce vytrhovat neumyté hrnky od ranní kávy a zvadlé kytky na parapetu.

 11. Myslete na sebe.
 12. Dostatečně pijte, větrejte a nezapomínejte ani na pravidelné přestávky na protáhnutí a jídlo. Rozmyslete si den předem, co budete obědvat, a případně si večer připravte jídlo na druhý den, abyste si nenarušili pracovní režim vařením.

 13. Vypněte rušivé aplikace.
 14. K tomu, aby vás čas od času neovládla touha sjet sociální sítě a zjistit, co je ve světě nového, je zapotřebí opravdu pevná vůle. A znáte to: Začnete u počasí a skončíte výběrem nového koberce do obýváku. Jestli si v tom na sto procent nedůvěřujete, raději aplikace vypněte.

 15. Držte úroveň.
 16. To, že jste doma, ještě neznamená, že je nutné jíst u televize přímo z „papíru“. Pěkně si prostřete uklizený jídelní stůl, jezte příborem, pijte ze sklenic. Ne, není to vtip. Zkušení „homeoficíři“ vám potvrdí, že i ti nejkultivovanější mají tendenci sklouznout k jídelní anarchii.

 17. Využije čas.
 18. Komu by delší vynucený pobyt doma nelezl na mozek? Zkuste k situaci přistoupit pozitivně a vzpomeňte si na všechno, co jste odkládali na dobu, až budete mít čas. Tak teď ho máte. Využijte přitom třeba virtuální lekce, které nabízí výuku v mnoha oblastech, od jógy po jazykové tutoriály nebo hru na hudební nástroj

 19. Mluvte o svých pocitech.
 20. Ve výjimečné situaci není čas na hrdinství. Přerůstá vám to přes hlavu? Buďte ve spojení s někým, s kým se můžete podělit o své obavy a pocity. Když nemáte někoho takového doma, telefonujte, chatujte, skypujte. Nezůstávejte v tom sami!

Máte doma malé děti, navíc školou povinné? Zapomeňte na všechno, co bylo řečeno, a pokuste se to nějak přežít. Držíme vám palce!

 

 

Další Lifestyle